Кошик
33 відгуків
Надійний продавець Prom.ua
інтернет-магазин техніки та аксесуарів

Що таке потужність кондиціонера

Що таке потужність кондиціонера

19.02.15

Що таке потужність кондиціонера

Або, точніше, холодопродуктивність кондиціонера. Кількість тепла, яке кондиціонер видаляє з приміщення в одиницю часу. Не слід плутати потужність кондиціонера з споживаною електричною потужністю. Споживана – витрачається на перенесення певної кількості тепла з приміщення на вулицю. Холодопродуктивність кондиціонера в середньому в 3 рази вище, ніж споживана потужність. Ніякого порушення закону збереження енергії тут немає, тому що тепло з приміщення кондиціонер не поглинає, а переносить на вулицю.

Цим, до речі, пояснюється цікавий факт, що кондиціонер, що працює в режимі теплового насоса – дуже ефективний обігрівач. На 1 кВт витраченої електричної потужності кондиціонер створює потужність обігріву більше 3 кВт. Ще більш кумедно, що теплопродуктивність кондиціонера з реверсивним компресором вище, ніж його холодопродуктивність. Тепло просто легше переносити з одного місця в інше, ніж холод.

Для вказівки номінальної потужності кондиціонера традиційно застосовується BTU – британська теплова одиниця, рівна 0.293 вата. Номінальна потужність кондиціонера часто кратна 1000 BTU. Крім того, холодопродуктивність в BTU майже завжди позначена в маркуванні кондиціонера. Так, наприклад, кондиціонер з номінальною потужністю охолодження 9000 BTU має в маркуванні цифри “9” або “09”. Фахівці зазвичай називають його, відповідно, “дев’ятка”. Детальніше про модельних рядах кондиціонерів та їх номінальних потужностях ми розповімо далі. 1000 BTU = 293 Ватта = 0.293 кВт.

Принципи розрахунку потужності кондиціонера

Перший і головний фактор, який важливий при розрахунку потужності кондиціонера - потужність кондиціонера вважається для вже охолодженого приміщення, а не для жаркого. Це може прозвучати трохи дивно на перший погляд, але пояснення дуже просте.

Є спекотне приміщення, кондиціонер почав його охолоджувати. Температуру на вулиці поки вважаємо постійною (пік спеки). У міру охолодження повітря всередині приміщення зростає теплоприток всередину приміщення. Звідки береться теплоприток і як він розраховується, ми розповімо далі. Важливо, що більша частина теплопритоку прямо пропорційна різниці зовнішньої і внутрішньої температур (tн – tв). У міру охолодження приміщення кондиціонеру стає все важче видаляти надлишки тепла (теплопритоків постійно збільшується), і поступово настає рівновага між припливом тепла в приміщення і його видаленням за допомогою кондиціонера.

Необхідна потужність кондиціонера, таким чином, дорівнює по абсолютній величині теплопритоків у вже охолоджене приміщення. Кондиціонер при цьому справляється зі своїми безпосередніми обов’язками – на вулиці жарко, а усередині приміщення бажані 18С.

Не слід плутати необхідну потужність охолодження кондиціонера зі швидкістю охолодження приміщення (на скільки градусів спекотне приміщення охолоджується за годину). Це речі різні. У будь-якому випадку, виходити зі швидкості охолодження в розрахунках потужності кондиціонера не можна, тому що ми не отримаємо правильної.

Завжди слід підбирати кондиціонер за потужністю, близької до оптимальної. Занадто потужний кондиціонер буде змушений для підтримки комфортної температури постійно вмикатися і вимикатися. А число циклів стоп/старт критично важливо для часу життя компресора кондиціонера (чим їх менше, тим краще).

За інших рівних потрібно вибирати кондиціонер з частотним перетворювачем (інвертором), тому що замість ввімкнення/вимкнення компрессора, використовується плавне регулювання його потужності. Компресор, підключений до електричної мережі (а вона, як відомо, має постійну частоту), має лише дві градації потужності – ввімкнений і вимкнений. Справа в тому, що регулювання частоти обертання – єдиний прийнятний спосіб зміни потужності компресора кондиціонера.

Отже:

  • оптимальна потужність кондиціонера дорівнює за величиною теплопритоків у вже охолоджене приміщення в спекотний (і сонячний) день, при розрахунковій максимальній кількості людей в приміщенні, при техніці, що активно використовується, і дверях, що доволі часто відкриваються.
  • Номінальна потужність встановлюваного кондиціонера повинна бути якомога ближче до оптимальної потужності.
  • Краще вибирати кондиціонер з інвертором, тому що він працює в більш широкому діапазоні потужностей і при дуже низькій кількості стоп/стартів компресора.

 Послідовність розрахунку потужності кондиціонера:

  • Беремо за основу максимальні теплопритоки в охолоджуване приміщення.
  • Оптимальна потужність дорівнює за величиною теплоприпливам.
  • З модельного ряду кондиціонерів з дискретними номінальними потужностями вибираємо той, у якого потужність більше або дорівнює оптимальнії потужності.

Приблизний розрахунок потужності кондиціонера.

При приблизному розрахунку потужності кондиціонера слід керуватися такими основними правилами:

  1. На охолодження 10 кв.м. площі потрібно 1 кВт потужності охолодження.
  2. Ніколи не слід розраховувати потужність кондиціонера самостійно. Розрахунок теплопритоків повинен проводити фахівець. Ця послуга у будь-якої, поважаючої себе кліматичної фірми, безкоштовна.

Саме так. Незважаючи на те, що номінальна потужність кондиціонера – значення дискретне (7, 9, 12, 18, 24 і т.п. тисяч BTU), і, здавалося б, особливої точності не потрібно. Справа в тому, що правило “на 10 кв.м – 1 кВт” – значення середнє, для середнього приміщення. Тобто середня температура по будівлі. А приміщення всі різні. І неспеціаліст просто пропустить пару-трійку важливих факторів, і помилиться, Теплоприток, а значить, і оптимальна потужність кондиціонера, від площі приміщення залежить лише опосередковано. При точному розрахунку потужності охайно та послідовно перебираються всі способи надходження тепла в приміщення, для кожного способу вважається його теплова потужність і отримані значення складаються. Правило приблизного розрахунку, таким чином, дає хороші результати в таких випадках, як середньостатистична кімната в квартирі і середньостатистичний кабінет в офісі, а в інших випадках – хибить.

Джерело: Максимум комфорт

Інші статті