Труднощі вибору
Як вибрати кондиціонер?
В останні двадцять років вимоги до рівня комфорту в житлових та офісних приміщеннях помітно зросли, сучасні виробничі процеси, часто, повинні проходити при дотриманні певних параметрів температури і вологості. Все це призвело до розвитку ринку кліматичної техніки. Для вирішення завдань кліматизації, що стояти перед замовником, сьогодні пропонуються десятки варіантів.
Як вибрати найкраще рішення? Краще всього звернути до фахівців.
У цій статті ми хочемо розповісти про найбільш привабливі технічні рішення.
Побутові кондиціонери
Призначені для кондиціювання окремих приміщень та використовуються в квартирах і невеликих офісах. У розряд побутових потрапляють кондиціонери, холодильна потужність яких не перевищує 10 кВт: спліт-системи, віконні кондиціонери та мобільні кондиціонери.
Спліт-система - це кондиціонер, який складається з зовнішнього (компресорно-конденсаторного) та внутрішнього (випарного) блоків. Зовнішній блок зазвичай вмонтовується на фасаді будівель, внутрішній - в залежності від виконання, на стіні, на підлозі, на стелі або за декоративною стелею. З'єднання єднуються ці блоки двома тонкими мідними трубками в теплоізоляції. Трубки проводяться в підвісних стелях, за панелями і т. д. або закриваються декоративними пластиковими коробами.
Переваги варіанти з використанням спліт-систем: відносно низькі витрати на установку і невеликі терміни монтажу.
У ряді випадків кількість зовнішніх блоків можна скоротити, використовуючи мультиспліт-системи, в яких на один зовнішній блок можна розмістити до чотирьох внутрішніх. Складність монтажу, при цьому, трохи зростає, оскільки велика протяжність сполучних трубопроводів створює певні незручності при їх прокладанні.
При мінімумі можливостей, виходом з положення може стати покупка віконних кондиціонерів.
Віконний кондиціонер - найбільш "традиційний" тип кондіціонера. Всі вузли та агрегати зібрані в одному корпусі, тому віконники досить сильно шумлять. Крім того, монтаж у віконному отворі зменшує площу скла, а отже, погіршує освітленість приміщення. До того ж, вони можуть виявитися малоефективними в приміщеннях складної форми.
Мобільні кондиціонери можна розділити на дві групи. По-перше, це мобільні моноблоки, пов'язані з вулицею гнучким гофрованим шлангом. Зазвичай його виводять в кватирку, прочинене вікно або двері. Через цю ж щілину в приміщення потрапляє нагріте повітря з вулиці, тому деякі власники роблять спеціальні заглушки у віконних рамах.
Інакше влаштовані мобільні спліт-системи, які мають внутрішній і зовнішній блоки. Між собою вони пов'язані гнучким шлангом, в якому знаходяться фреонові трубки та електричні комунікації. Робота такого кондіціонера практично не відрізняється від дії звичайної спліт-системи, за винятком того, що мобільний кондиціонер не вимагає монтажу.
Побутові кондиціонери пропонують багато кліматичних фірм, альо при купівлі побутового кондіціонера пильну увагу необхідно приділяти гарантійним зобов'язанням фірми-установника та наявності у неї власної сервісної служби.
Мультизональні спліт-системи
Звичайні спліт-системи не завжди задовольняють вимогам замовників. Основна причина - дуже обмежені відстані між зовнішніми і внутрішніми блоками. Цього недоліку позбавлені мультизональні спліт-системи типу VRF: з 10 внутрішніми блоками працює тільки один зовнішній, який може бути віддалений від них на відстань 100 метрів. При цьому перепад висот між зовнішнім та внутрішніми пристроями може досягати 50 метрів. Це дозволяє встановити зовнішній блок на даху, у дворі, на горищі або в іншому мало примітному місці. Ще одна перевага мультизональних систем - можливість одночасно використовувати внутрішні блоки різних потужностей і типів: настінні, підлогові, стельові, касетні, розраховані на приміщення від 20 до 150 квадратних метрів. Таке різноманіття дозволяє знайті оптимальні рішення практично для будь-якого офісу, яким би складним не було його планування.
Слід зазначити, що сумарна потужність внутрішніх блоків може на 30 відсотків перевищувати продуктивність зовнішнього.
Управління компресором системи CITY MULTI - інверторне. Іншими словами, його потужність регулюється в залежності від кількості працюючих внутрішніх блоків. Це робить систему більш економічною. Найбільший ефект досягається, коли в одних кімнатах потрібно нагрів, а в інших охолодження. Кондиціонер CITY MULTI просто перенесення всього арс тепло з одного приміщення в інше. При цьому споживача потужність впаде вдвічі. Причому, на відміну від інших систем цього типу, тут подібні "фокуси" не вимагають третього, додаткового трубопроводу, а значить, і зайвих витрат на матеріали та монтаж.
Зменшується і ймовірність витоків холодоагенту.
Всі вузли та агрегати кондіціонера пов'язані єдиною системою управління, тому керувати роботою кожного з блоків можна не тільки з індивідуальних пультів, але й із системного, а при необхідності, навіть з екрану комп'ютера.
Спліт-системи з припливною вентиляцією
На відміну від звичайних спліт-систем, які не подають свіже повітря в приміщення, спліт-система з припливною вентиляцією - це високоефективна система кондиціювання та вентиляції. Вона дозволяє протягом рік підтримувати в приміщеннях бажану температуру та надходження очищеного свіжого повітря, відповідно до санітарних норм. При цьому дизайн інтер'єру єру не порушується, тому що все обладнання монтується за підвісною стелею.Такі системи найчастіше використовують в офісах, магазинах, великих квартирах, котеджах.
Конструктивно вони складаються з внутрішнього блоку, що включає фільтр, вентилятор, поверхневий охолоджувач, і зовнішнього блоку - компресорно-конденсаторного агрегату з тепловим насосом, що подає до внутрішнього блоку холодоагент. Внутрішній блок встановлюється за підвісною стелею, а зовнішній - на вулиці або в підсобному приміщенні (у разі комплектації блоку відцентровим вентилятором). Смороду з'єднання єднуються фреоновим трубопроводом. До внутрішнього блоку підключається електричний або водяний калорифер з електронним управлінням. Свіже повітря забирається з вулиці і через Термоізольований повітровід подається у змішувальну камеру, де змішується з повітрям із приміщення. Потім повітряна суміш фільтрується і обробляється у внутрішньому блоці, в залежності від заданого режиму (охолоджується, осушується або нагрівається). Далі за системою повітроводів вона подається до декількох приміщень. Для створення балансу повітря, що подається та забирається з приміщення, повинна бути передбачена витяжна вентиляція.
Одне з приміщень, що обслуговуються, вибирається еталонним. У ньому встановлюється пульт управління всією системою, на якому задається необхідна температура. В інші приміщення повітря подаватиметься при тих же параметрах і в кількості, що дозволяє підтримувати температуру, близьку до заданої.
Електронна система керування автоматично підтримує необхідні параметри мікроклімату у будь-який час року.
Влітку повітря охолоджується, восени і навесні кондиціонер працює в режимі "теплового насоса" та ефективно підігріває повітря без увімкнення калориферів (електричного або водяного). Калорифер вмикається, якщо температура на вулиці опускається нижче нуля. Електронний модуль управління калорифера дозволяє плавно регулювати його потужність в залежності від температури зовнішнього повітря, що мінімізує споживання електроенергії.
Основні характеристики спліт-систем з припливною вентиляцією:
• холодо-/тепло - продуктивність (5-80 кВт).
• продуктивність по повітрю (до 14000 м3/год).
Роботу з проектування, монтажу та пусконалагодження всієї системи повинні виконувати фахівці з вентиляції та кондиціювання. Кількість фірм, що пропонують таке обладнання невелике, оскільки утримувати великий штат кваліфікованих фахівців можуть небагато.
Дахові кондиціонери
Дахові кондиціонери (ROOF-TOP) - це моноблочні кондиціонери для відкритої установки на плоских покрівлях будинків, які дозволяють здійснювати вентиляцію (з припливом свіжого повітря) та кондиціювання приміщень. Він охолоджує або нагріває свіже повітря та розподіляє його по системі повітроводів.
Зазвичай дахові кондиціонери застосовуються в конференц-залах, супермаркетах, спортивних спорудах, промислових цехах.
Основні характеристики дахових кондиціонерів:
• холодо-/тепло - продуктивність (від одиниць до сотень кВт).
• продуктивність по повітрю (від десятків до тисяч м3/год).
В умовах України зазвичай використовуються кондиціонери з тепловим насосом. Для роботи взимку в умовах низьких температур використовуються електро - або водяні калорифери.
Відмітні особливості дахових кондиціонерів:
• простота монтажу й установки;
• компактність;
• висока надійність і економічність.
Однак у дахового кондіціонера є свої недоліки. Як і всі моноблоки, він досить галасливий. До того ж максимальна протяжність повітроводів, при якій він впорається зі своєю роботою, обмежена. Не можна використовувати ROOF-TOP для кондиціювання багатоповерхового будинку.
Центральне кондиціювання
Система центрального кондиціювання складається з чиллера, системи фанкойлів та центрального кондіціонера. Центральний кондиціонер - це припливна вентиляційна установка, яка забезпечена двома теплообмінниками. Зазвичай, в один теплообмінник подається теплоносій від чиллера, а в другий - гаряча вода з системи центрального опалення (для підігріву припливного повітря в зимовий період). Центральний кондиціонер здійснює забір, очищення, а також зволоження або осушення свіжого повітря. Тут же він отримує попереднє охолодження або нагрів, а потім здійснює шлях по системі повітроводів, в результаті потрапляючи у всі кондиційовані кімнати. Чиллер - це холодильна машина. Вона охолоджує або підігріває теплоносій (тосол, вода) і подає його по системі трубопроводів у центральний кондиціонер, фанкойли або інші теплообмінники.
Фанкойл - це теплообмінник з вентилятором. Він забирає тепло чи холод від теплоносія та нагріває або охолоджує приміщення. По своїй конструкції фанкойли нагадують внутрішні блоки спліт-систем.
Система центрального кондиціювання використовується в будівлях з великою кількістю приміщень, що мають різні теплонадлишки, оскільки до одного чиллера можна приєднати велику кількість фанкойлів. Необхідна за санітарними нормами кількість свіжого повітря подається від центрального кондіціонера по системі повітроводів, в кожне приміщення, а остаточне регулювання температури в окремих приміщеннях відбувається за рахунок роботи фанкойлів. При цьому фанкойли можуть мати найрізноманітніше виконання: підлогові, настінні, стельові, як корпусні, так і безкорпусні, для прихованої установки. Відстань між чілерів та фанкойлами не лімітується.
У світовій практиці системи центрального кондиціювання використовуються дуже широко.
Їхні основні переваги:
1. Температура регулюється за бажанням користувача в будь-якому приміщенні автономно за рахунок використання фанкойлів.
2. Досягається мінімальний перетин повітряних каналів, так як кількість необхідного повітря за санітарними нормами менше, ніж кількість повітря, яке необхідно подавати в приміщення для кондиціювання без використання фанкойлів.
3. Якщо використовується чиллер з тепловим насосом, то забезпечуються охолодження приміщення влітку та обігрів в період міжсезону, коли система центрального опалення не працює.
Основні параметри чиллера:
1. Холодопродуктивність (від одиниць до 1500 кВт).
2. За наявності теплового насоса - теплопродуктивність (в тих же межах).
Основні характеристики фанкойлів:
1. Холодопродуктивність (від одиниць до десятків кВт).
2. Продуктивність по повітрю (від 100 до 1700 м3/ч).
Основні характеристики центральних кондиціонерів:
1. Продуктивність по повітрю (від десятків до тисяч м3/год) .
2. Продуктивність по холоду і теплу (кВт).
3. Зовнішній статичний тиск, що розвивається вентилятором (кПа).
З економічної точки зору встановлення подібного обладнання стає виправдана починаючи з потужностей 150-200 кВт, що в більшості випадків відповідає офісним площам від 1000 кв. м.
Можлива побудова системи, що складається тільки з чиллера та фанкойлів. У цьому випадку завдання вентиляції повинно бути вирішене іншим способом.
При наявності професійного обслуговування термін "життя" такої системи може складати десятіліття, оскільки ресурс чиллера зазвичай становить 20-30 років.
Прецизійні кондиціонери
Прецизійні кондиціонери призначені для точної підтримки температури та вологості в приміщеннях з високими технологіями (точні виробництва, АТС, комп'ютерні зали).
Мікропроцесор забезпечує точну підтримку заданих параметрів.
При роботі кондіціонера на суміші припливного та рециркуляційного повітря припливне повітря підводиться повітроводами або ж кондиціонер встановлюється біля фасадної стіни будівлі. Розподіл повітря в приміщення зазвичай виконується безпосередньо з кондіціонера, але можливе використання і системи повітроводів.
До кого звернути
Правильний вибір типу кліматичного обладнання ще не гарантує довгу та безперебійну роботу системи. При купівлі складної техніки велике значення має ті, хто складав проект, хто проводив монтаж та пусконалагоджувальні роботи, і, нарешті, хто буде займатися сервісним обслуговуванням всієї встановленої техніки.
Краще, якщо всі ці роботи виконає одна фірма, яка і буде нести повну відповідальність за роботу системи.